spot_img
20.8 C
Skopje
недела, јуни 6, 2021
spot_img

Има новозаразени со корона, воведени се нови мерки во Кина!

Градските власти наредија сите жители на три области да бидат тестирани за вирусот корона, а рестораните, спортските сали, базените и другите места за јавно собирање е наредено да престанат да работат.

Десетина метро станици низ градот се затворени, а најблискиот аеродром во Шенжен бара жители на Гуангжу и блискиот Фошан за да покажат негативен тест за COVID-19 пред патувањето.

Кина денес пријави 24 случаи на нов вирус корона, кој е непроменет од претходниот ден, од кои 11 се локални случаи во провинцијата Гуангдонг, каде се наоѓа Гуангжу, додека останатите се увезени од странство.

Според Државната здравствена комисија, нема смртни случаи.

Официјалниот број на смртни случаи во Кина од COVID-19 е 4.636, а вкупно 91.218 случаи се потврдени до 4 јуни.

Читај Следно

10,365FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести