spot_img
20.8 C
Skopje
недела, јуни 6, 2021
spot_img

Баба кога отишла да прими вакцина за корона дознала дека е најстарата личност во светот

Индија веќе некое време ги руши дневните рекорди на новозаразени круни со вирусот и оние кои починаа од неговите последици, па властите инсистираа најстарите граѓани да се вакцинираат што е можно поскоро. По тој повод, најверојатно е откриена и регистрирана најстарата жена во светот.

Според медиумите во Индија, лекарите кои биле во посета на старите граѓани за да им дадат доза од вакцината, наишле на Рехта Бегум. Бегум тврди дека има 124 години, што е седум години повеќе од Јапонката Кејн Танака, која во моментов се смета за најстара жена на светот.

Ако Бегум навистина има 124 години, тоа би значело дека таа е две години постара од Жан Калмент, Французинка која почина на 122 години во 1997 година и која официјално е призната како најстарата жена досега.

Баба од Индија им покажа на лекарите картичка за топол оброк, на која пишува дека има 124 години. Лекарите потврдија дека на Бегум вакцината ѝ била дадена во средата во областите Јаму и Кашмир.

Читај Следно

10,365FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести