spot_img
26.8 C
Skopje
сабота, јуни 5, 2021
spot_img

2020 Е ЦРНА ГОДИНА ЗА АЛБАНИЈА: 215 САМОУБИСТВА И 55 УБИСТВА

Загрижувачки се бројките од Албанија во поглед на убиствата кои се случуваат во земјата, но уште позагрижувачки е бројот на самоубиства. Ваквата црна статистика расте од година во година, а се чини дека изминатата 2020 година, пандемијата влијаеше да овие бројки станат повиоки.

Како што објави Институтот за статистика, ИНСТАТ  во 202 годинаа во Албанија се забележани 215. Оваа бројка е речиси идентична со таа од 2019 година кога се забележани  216 самоубиства.

Во однос на убиствата, минатата година во земјата се регистрирани 55.

Самоубиствата и понатаму се една од најболните појави во албанското општество, што го потврдуваат високите бројки регистрирани и минатата година, јави дописничката на МИА од Тирана.

Според експертите од оваа област, во текот на минатата година евидентирани се и 129 обиди за самоубиство, што е највисоко ниво во последните три години. Оваа бројка, оценуваат тие, е многу поголема затоа што „десетици други остануваат непријавени“.

Споредено со кривичните дела убиства, бројот на самоубиства е повисок за повеќе од трипати. Лани биле регистрирани 55 убиства.

– Причината за големиот број самоубиства во Албанија се припишува на економски и социјални фактори, а дополнителен стрес минатата година беше и пандемијата со Ковид-19. Бидејќи нивното ниво продолжува да биде трипати повисоко од убиствата, неопходно е градење механизми за спречување на самоубиственото однесување, што има значително економско и социјално влијание, вели Арјана Рели, психијатар.

Докторката оценува дека кон чинот на одземање на сопствениот живот најчесто се одлучуваат оние кои одбиваат да се лекуваат или имаат притисок од семејството да не го прифатат проблемот.

Самоубиствата се зголемуваат на систематски начин во последните две години, забележувајќи 216 самоубиства во 2019 година или 2,3 отсто повеќе споредено со 2018 година и 215 самоубиства во 2020 година, што претставува 7,5 на 100.000 жители наспроти 5,4 колку што било во 2016 година.

Гледано одделено, од вкупниот број самоубиства минатата година дури 72 отсто ги извршиле мажи, а најпогодена е возрасната група од 50-59 години.

Читај Следно

10,365FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести