spot_img
21 C
Skopje
сабота, јуни 5, 2021
spot_img

Утрото по ужасните експлозии, жителите на Чачак се уште се во шок (ВИДЕО)

Во текот на ноќта беа евакуирани најзагрозените семејства, а некои сè уште не можат да пристапат до своите домови.

– Отпрвин звучеше како мало пукање, а потоа започнаа страшни експлозии. Само се прекрстивме и излеговме надвор. Пожарот избувна подоцна, мислевме дека ќе стигне до нашата куќа. Беше тивко околу четири наутро, но ние не „не спиеме цела ноќ“, изјави за РИНА Радоје Симеуновиќ од населбата Придворица.

Во локализацијата на пожарот учествуваа 45 пожарникари.

Во моментов, експлозиите се слушаат на секои половина час, а само кога ќе се замолчат пожарникарите можат да влезат во кругот на фабриката, дотогаш сè уште постои можност за ширење на пожарот.

Никој не беше повреден во фабриката Слобода во текот на ноќта, сите работници беа навремено евакуирани во прифатилиштето бидејќи експлозијата се случи во магацин за муниција на 800 метри оддалеченост од производствените капацитети.

Читај Следно

10,365FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести