spot_img
26.8 C
Skopje
сабота, јуни 5, 2021
spot_img

Извештајот на Пентагон за НЛО е подготвен! (ВИДЕО)

Извештајот на американската влада за средби со неидентификувани летечки објекти (НЛО) не најде докази за вонземски активности, но не ги исклучува, изјавија официјални лица за американските медиуми.

Прегледот на 120 инциденти се очекува да заклучи дека технологијата на САД не била вклучена во повеќето случаи.

Но, освен тоа, во извештајот не се дадени конечни проценки за тоа какви би биле тие капацитети, изјавија официјални лица.

Декласифицираната верзија на извештајот треба да биде доставена до пратениците во јуни.

Извештајот е производ на воена работна група составена минатата година за да истражи децениски необјаснет воздушен надзор во воздушниот простор на САД.

Извештајот беше дел од пакетот пандемиска помош потпишан минатата година од поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Неговото објавување ја долови фантазијата на јавноста во Соединетите Држави, каде што НЛО средбите веќе долго време се извор на интриги и теории на заговор за вонземјани.

Шпекулациите за содржината на извештајот се развија меѓу љубителите на НЛО пред неговото закажано објавување на Конгресот на 25 јуни.

Деталите за студијата најпрво ги објави „New York Times“ во четвртокот, проследени од „CNN“ и „Washington Post“.

Mедиумите соопштија дека разговарале со неколку владини претставници за наодите од долгоочекуваниот извештај.

„CNN“ соопшти дека разговарал со три извори кои велат дека извештајот не исклучува вонземски активности како можно објаснување во некои од овие случаи.

Сепак, нема докази дека воздушните феномени на кои посматрале морнарските пилоти во последниве години биле вонземјански летала, објави „New York Times“.

Повикувајќи се на разузнавачки службеници, весникот вели дека експерименталната технологија на една ривалска моќ, како што се Кина или Русија, може да објасни барем некои воздушни феномени.

Весникот и „CNN“ соопштија дека разузнавачките службеници се загрижени за последиците од националната безбедност на наодот.

За некои од видувањата се дискутираше во неодамнешниот извештај на „CBS News“, кој го обнови интересот за НЛО минатиот месец.

Програмата на мрежата „60 минути“ ги интервјуираше пилотите на американската морнарица, кои рекоа дека гледаат необјасниви авиони кои летаат побрзо и се податливи отколку што било претходно видено.

Еден пензиониран пилот, Рајан Грејвс, рече дека неговиот ескадрилен борбен авион започнал да гледа НЛО како лебдат над ограничениот воздушен простор крај брегот на Вирџинија во 2014 година.

Грејвс рече дека пилотите кои тренирале на брегот на Атлантикот имале слични средби „секој ден барем неколку години“.

Минатиот месец, Луис Елизондо, поранешен американски агент за контраразузнавање, за „ABC News“ изјави дека некои од видените предмети „може да надминат сè што имаме во нашиот инвентар“.

  • Прашањето е што е тоа? тој рече. „Поентата е, ние едноставно не знаеме“.

Во април минатата година, Министерството за одбрана објави три декласифицирани видеа од она што, како што беше речено, покажува „необјасниви воздушни феномени“.

Одделот соопшти дека сака да ги „разјасни сите заблуди на јавноста за тоа дали снимките“, кои веќе протекоа во 2007 и 2017 година, се „вистински“.

Читај Следно

10,365FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести