spot_img
19.8 C
Skopje
петок, јуни 4, 2021
spot_img

ДАНСКА УСВОИ ЗАКОН ЗА ПРЕМЕСТУВАЊЕ НА АЗИЛАНТИ НАДВОР ОД ЕВРОПА

Денес, данскиот парламент усвои закон со големо мнозинство гласови, кој ќе ѝ овозможи на нордиската земја да ги пресели барателите на азил во земјите надвор од Европа, и покрај повиците на невладините организации и Обединетите нации да се откажат од тие планови.

Предлог-законот ќе им овозможи на Данска да ги премести бегалците кои пристигнуваат на данска почва во центрите за азил во партнерска земја, потенцијално надвор од Европа, каде што ќе бидат разгледани случаите на азиланти и ќе се бара заштита во таа земја, според Ројтерс.

  • Ако поднесете барање за азил во Данска, знаејте дека ќе ве испратат назад во земјата надвор од Европа и затоа се надеваме дека луѓето ќе престанат да бараат азил во Данска, рече Расмус Стоклунд, портпарол за имиграција на владината партија.

Богатата скандинавска нација, која се здоби со репутација по својата строга имиграциска политика во изминатата деценија, има декларирана цел да прифати нула баратели на азил и да прифаќа бегалци само според системот на квоти на ООН.

Данска сè уште не постигнала договор со земјата-партнер, но Стоклунд рече дека преговара со неколку земји-кандидати.

Критичарите се загрижени дека планот ќе ги наруши безбедноста и благосостојбата на бегалците и ќе ги загрози нивните човекови права, како и дека ќе и дозволи на Данска да се повлече од своите ЕУ-обврски.

Високиот комесаријат на Обединетите нации за бегалци (UNHCR) ја повика Данска минатиот месец да не го донесува законот, за кој вели дека може да катализира „трка до дното“ ако другите европски земји започнат да ја имитираат данската политика.

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести