spot_img
18.8 C
Skopje
четврток, јуни 3, 2021
spot_img

ДАЛИ НИ СЕ ЗАКАНУВА НЕДОСТАТОК И ПОСКАПУВАЊЕ НА МЕСО ?

Постои опасност од недостиг по затворањето на сите пет погони во Америка, а цената на месните производи се очекува да се зголеми до 30 проценти.

Најголемиот преработувач и дистрибутер на месо во светот, бразилската компанија JBS, беше принуден да ги затвори сите пет свои погони во Америка по хакерски напад, за кој се верува дека е извршен од Русија!

Компанијата обезбедува 20 проценти говедско и свинско месо на американскиот пазар, поради што постои опасност од недостиг, додека веќе се шпекулира дека цената на месото може да скокне за 30 проценти

Предупредување до Кремљ
Нарушувања во обработката и дистрибуцијата се случија и во Канада. Хакерскиот напад врз компанијата, кој беше извршен на неодамнешниот празник Ден на сеќавањето, беше потврден и од администрацијата на претседателот Џозеф Бајден.

Хакери заработуваат добри пари – Нафтените компании платиле 4,4 милиони долари
Ројтерс потсетува дека сајбер-нападот врз компанијата JBS се случи еден месец откако руската група хакери го нападна „Colonial Pipeline“, најголемиот гасовод во САД, поради што во Југоисточна Америка веќе неколку дена немаше гас и гориво.

Ситуацијата се нормализира само кога челниците на компанијата им ја исплатија на хакерите бараната сума од 4,4 милиони долари. Тоа е еден од ретките случаи кога американската компанија се согласи да уценува, спротивно на препораките на Белата куќа.

  • Компанијата JBS доби барање за откуп од криминална организација која најверојатно е со седиште во Русија. Хакерскиот напад ги запре операциите на компанијата во Северна Америка и Австралија – изјави Карин Жан-Пјер, портпарол на Белата куќа.

Официјален Вашингтон им соопшти на властите во Кремљ дека одговорната држава не обезбедува засолниште за компјутерски криминалци, додека Федералното биро за истраги (ФБИ) се вклучи во истрагата за нападот. Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјапков изјави:

  • Стејт департментот и нашата амбасада во Вашингтон имаа разговор. Американската администрација е во контакт со руската влада во врска со сајбер нападот.

Денови без работа
Австралиската подружница на JBS, која има 47 објекти низ целиот петти континент, вклучувајќи кланици, колибри и магацини за преработка на месо, потврди дека поради сајбер напади, околу 11.000 австралиски работници вработени во месната индустрија два дена биле без работа.

Индустриски гигант JBS
– Основан е во 1953 година
– Седиштето на компанијата е во Сао Паоло (Бразил)
– Постојат 150 филијали низ целиот свет
– Компанијата работи во 190 земји
– Вработува вкупно 233.797 работници
– Приходите минатата година беа 51,2 милијарди долари

Австралискиот министер за земјоделство Дејвид Литлпрод изјави дека владата и федералната полиција работат на решавање на проблемот и наоѓање на одговорните.

  • Може да поминат неколку дена пред производството да продолжи, рече министерот.

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести