spot_img
22.8 C
Skopje
четврток, јуни 3, 2021
spot_img

Група рибари од Јемен пронашле богатство вредно 1,5 милиони долари (ВИДЕО)

Група рибари од Јемен, една од најсиромашните арапски земји, во Аденскиот Залив пронашле труп на кит што им го смени животот.

Кога рибарите погледнале во стомакот на мртвото животно, пронашле големо парче мукозна материја позната како сив килибар.

Сивиот килибар е многу редок, постигнува и висока цена, а според „Би-би-си“, вредноста на парчето пронајдено од рибарите изнесува околу 1,5 милиони долари.

Сивиот килибар се произведува од китовите, кога нивните жолчни канали во дигестивниот тракт создаваат секрети за да го олеснат минувањето на големи или остри предмети. Китовите потоа повраќаат слуз којa се стврднува и плови во грутки на површината на морето.

Сивиот килибар претежно се користи во индустријата за парфеми поради неговата способност да го продолжи времетраењето на мирисите.

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести