spot_img
17.8 C
Skopje
среда, јуни 2, 2021
spot_img

Песната „Bella Ciao“ ќе добие свој филм (ВИДЕО)

За познатата италијанска песна „Bella Ciao“ се снима документарен филм насловен „Приказна над митот“.

„Bella Ciao“ е најпознатата италијанска песна што ја слушале на социјалните мрежи повеќе од милијарда луѓе.

Стана симбол на борба и отпор ширум светот и како таква се пееше во десетици разни немири, демонстрации и штрајкови – од учесници во „Арапската пролет“ до протестите „Окупирај ги САД“ и „Окупирај го Мумбаи“, пишува агенцијата Анса.

Ја пееја оние што протестираа против глобализацијата, тоа беше химна на борците за здрава животна средина и заштита на животната средина, и демонстрантите во Судан ја пееја „Bella Ciao“, се пееше за време на погребот на убиените карикатуристи на францускиот магазин „Шарли Ебдо“, таа беше пеана од демонстрантите во Турција, Чиле, Либан …

  • Убедени сме дека оваа песна е наследство на сите и дека нејзината глобална важност ќе ја откриеме преку филмот, рече креативниот продуцент Андреа Ромео.

Песната „Bella Ciao“ стана типичен феномен на глобализација, по нејзината мелодија ја препознава ТВ серијата „House of Cards“, реклама за производ во Мексико, а со музиката на „Bella Ciao“ се промовира реклама за „Netflix“ во Саудиска Арабија Арабија.

Документарната режисерка Џулија Џапонези најавува нови и некои помалку познати детали за песната „Bella Ciao“, за која вели дека ги открила за време на долгогодишното истражување и подготовките за документарниот филм.

Италијанската телевизија РАИ, која работи на филмот заедно со две приватни продукциски куќи, најавува дека документарецот ќе и биде претставен на јавноста во декември годинава.

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести