spot_img
21.8 C
Skopje
среда, јуни 2, 2021
spot_img

ОКОЛУ 3,8 МИЛИОНИ ЕВРА ЌЕ ВЛЕЗАТ ВО БУЏЕТОТ ОД КАЗНИ ЗА ГРАЃАНИ ПОРАДИ НЕНОСЕЊЕ ЗАШТИТНА МАСКА

За период од 7 месеци во Македонија, колку што траеше обврската за задолжително носење заштитна маска, изречени се 193.000 казни на граѓани, што изнесува околу околу 3,8 милиони евра.

Толкав е приближно вкупниот износ од казни во буџетот, под услов да се наплатени сите прекршоци од граѓаните. Износот на казната е 20 евра во денарска противредност.

Владата од вчера ја укина мерката задолжително носење маска на отворено, а сега е задолжително само на затворен простор и на отворено доколку има поголемо групирање.

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести