spot_img
21.8 C
Skopje
среда, јуни 2, 2021
spot_img

МАКЕДОНЕЦ УАПСЕН ВО БУГАРИЈА ПОРАДИ ДЕМОЛИРАЊЕ НА СПОМЕНИКОТ НА “ТАТКОТО НА БУГАРИЈА” – ХАН АСПАРУХ

Македонец е приведен од бугарската полиција во својот стан во градот Левски поради тоа што го урнал споменикот на Хан Аспарух, објави бугарскиот весник „Труд“.

Вандалскиот чин бил извршен во раните утрински часови во неделата. Соборувањето на споменикот било снимено од камерите и вработени во општината ја кренале плочата, но не ја известиле полицијата.

Локалните жители сметаат дека мотивот на Македонецот бил „омраза кон сè бугарско“.

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести