spot_img
13.8 C
Skopje
вторник, јуни 1, 2021
spot_img

ФИЛИПЧЕ: Очекуваме наскоро да пристигнат вакцините “Спутник” и “Синовак”

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека процесот на имунизација нема да биде прекинат, најавувајќи пристигнување на нови вакцини и продолжување на процесот со истата динамика.

Како што најави тој, се очекува пристигнување на руски и кинески вакцини.

„За Спутник и Синовак сè уште немаме точни датуми, за Спутник имаше најави дека ќе биде околу крајот на мај, но досега не е пристигнати. Најавата за пристигнување на вакцините Синовак е за почетокот на јуни. Како што рекоа, првата недела или првите 10 дена, треба да почекаме“, изјави Филипче.

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести