spot_img
14.8 C
Skopje
вторник, јуни 1, 2021
spot_img

Уште тоа фалеше… НОВ СОЈ НА ПТИЧЈИ ГРИП ВО КИНА !

Маж (41) од источната провинција Џагсу е заразен со нов вид птичји грип наречен Х10Н3, што е помалку опасен од другите, соопшти денеска Кинеската национална здравствена комисија (NHC).

Жител на градот Женџијанг беше хоспитализиран на 28 април, откако доби висока температура и уште неколку други симптоми, изјави NHC.

Еден месец подоцна, на 28 мај, беше утврдено дека има група птици, но деталите за тоа како мажот се заразил со вирусот не се познати, објави Ројтерс.H10N3 е помалку опасен вид, така што ризикот од епидемија е многу мал, додаде NHC.
Човекот е стабилен и подготвен да биде отпуштен од болницата, а со следење на неговите контакти, не се откриени други случаи.

Постојат неколку видови на птичји групи во Кина, а понекогаш се случува и инфекцијата да се појави, но немаше поголем број на заразени од 2016-2017 година, кога видот Х7Н9 уби околу 300 лица.

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести