spot_img
18.8 C
Skopje
недела, мај 30, 2021
spot_img

ЕВЕ ЗОШТО КРАЛИЦАТА НА АНГЛИЈА ИМА ТРОН ВО НИГЕРИЈА (ВИДЕО)

Според митот за народот Ефик од југот на Нигерија, еден од нивните 19-вековни кралеви бил оженет со англиската кралица Викторија.

 • Прв пат слушнав за тоа во 2001 година кога бев во музеј и видов многу интересна преписка меѓу кралицата Викторија и кралот Ејамба, изјави за 60-годишниот Доналд Дјук, кустос и основач на музејот за трговија со робови во Калабар гувернер од 1999 до 2007 година.
 • Мислев дека е важно да се документира нашата историја, па истражував“, додаде тој.
  Кралот Ејамба V бил еден од двајцата монарси со седиште во Калабар кои ги „покриле“ двете суверени држави во тоа време.

Кралот Ејамба V од Дјук Таун и кралот Ехо Онести II од градот Крик биле владетели на народот Ефик и ја контролирале нивната трговија со европски трговци во средината на 19 век.

Благодарение на локацијата – долж крајбрежјето, луѓето од Ефик имаа добри и долготрајни односи со Европејците кои во голема мера влијаеја на нивната култура. Ефеси често имаат англиски презимиња како Дјук или Хеншо, а нивната традиционална облека е слична на викторијанската мода.

Ефик луѓето исто така водеа трговија со робови, тие беа посредници меѓу африканските трговци и белите купувачи кои доаѓаа со брод, претежно од англиски градови. Тие преговараа за цените на робовите, добивале процент од двајцата, работеа во пристаништата, товареа и истоваруваа стоки од бродовите и ги снабдуваа странците со храна и намирници.

 • Нивните кралеви се збогатија. Семејствата станаа угледни, тие контролираа поголем дел од трговијата со робови, рече Дјук.

Повеќе од милион и пол Африканци беа испратени во Новиот свет преку Калабар. Децении по укинувањето на ропството во Велика Британија во 1807 година, човечкиот товар продолжи да оди во други земји од Калабар.

 • За кралицата Викторија беше важно да ги има на своја страна кралевите на Калабар. Таа им напиша писмо во кое бараше да ја запрат трговијата со робови и да започнат со трговија со зачини, палмино масло, стакло и други работи, рече Дјук.

И тука започнува митот.

Во писмото до кралот Ејамби, кралицата Викторија му понуди некои награди, вклучително и заштита за него и неговиот народ. Таа се потпиша како „кралица Викторија, кралица на Англија“, но локалниот преведувач погрешно го преведе како „кралица Викторија, кралица на сите бели луѓе“.

Крајот на Ејамба одлучи дека ако прифати заштита од жена, тогаш мора да се ожени со неа. Тој и го напишал тоа и се потпишал како „Крал Ејамба, крал на сите црни луѓе“.

 • Тој беше авантурист и диктатор, вели Чарлс Ефионг Офионг-Обо, шеф на Ефик и писар на кланот Дјук Таун. Тој и напиша на кралицата дека сака да се ожени со неа за да можат двајцата заедно да управуваат со светот.

Иако може да се претпостави дека кралицата реагирала на неговиот предлог, таа експлицитно не ја одбила неговата понуда.

 • Таа потврди дека го добила неговото писмо и рече дека се надева дека ќе продолжат добрите трговски односи со него, рече Офионг-Обо.

Заедно со писмото, таа приложи и некои подароци, вклучувајќи кралски наметка, меч и Библија што кралот Ејамба ги сфати како да ја прифатила неговата понуда за брак.

Поради тоа, луѓето почнаа да веруваат дека нивниот крал се оженил со британската кралица.

Копии од писмата на кралицата Викторија и кралските Ејамбе и Онестија се изложени во Националниот музеј во Калабар, зграда што некогаш беше седиште на британското колонијално владеење во јужна Нигерија. Некои оригинални писма биле продадени на приватен колекционер.

Во еден момент во 20-от век, народот Ефик се согласил да има само еден владетел познат како онгон за да ги претставува и затоа ги споиле троновите на кои некогаш стоеле Ејамба и Онести.

Принцот Мајкл од Кент приватно накратко го посети Калабар во 2017 година, кога тогашниот обонг, Едид Екдо Окон Абаси Оту V слушнал дека неговиот зет од Англија е во градот.

Тој беше домаќин на принцот, братучед на кралицата Елизабета Втора и го прогласи за поглавар, давајќи му титула Ада Идага Ке Ефик Ебуруту (Почесна личност на висока позиција во Кралството Ефик Ебуруту).

Кралицата Огонг-аван, Барбара Етим Џејмс изјави дека има само два дена да испланира и организира голема церемонија за прогласување на поглаварот.

 • За време на посетата на принцот Мајкл, тие постојано го потсетуваа дека е во роднинска врска со нив. Дури и на самата церемонија, рече таа.
 • Принцот Мајкл беше воодушевен од приказната и беше почестен што може да ги продлабочи односите со владетелите на Ефик, додаде кралицата.

Во согласност со традицијата што започна по „бракот“ на кралот Ејамба и кралицата Викторија, крунисувањето на Огонг Калабар продолжува во две фази. По традиционалното дело, крунисувањето продолжува во Презвитеријанската црква (поранешна Шкотска црква) каде што Обангот носи круна и наметка направена специјално за таа пригода во Англија.

Поставени се два трона. Обонг седи на едниот додека другиот е празен за кралицата на Англија, Библијата е опционално ставена на неа. Сопругата на Обонг седи зад него.

 • Тоа е сојуз на кралицата на сите бели луѓе и кралот на сите црнци“, објаснува Дјук.

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести