spot_img
18.8 C
Skopje
недела, мај 30, 2021
spot_img

Во последните 24 часа има 10 починати и 23 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 2.755 тестирања, а регистрирани се 23 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 15, Куманово и Прилеп – по 2, Охрид, Струмица, Кичево и Кратово – по 1.Регистрирани се 1.191 оздравени пациент од: Скопје – 475, Куманово – 115, Битола – 103, Охрид – 93, Тетово – 50, Прилеп и Велес – по 40, Кичево – 31, Струга -24, Свети Николе и Ресен – по 19, Гостивар и Штип – по 18, Кавадарци и Гевгелија – по 16, Струмица, Кочани, Радовиш и Делчево – по 14, Виница – 13, Крушево и Демир Хисар – по 12, Неготино – 8, Македонска Каменица – 5, Крива Паланка – 3, Валандово – 2, Пробиштип, Богданци и Кратово – по 1.Пријавени се вкупно 10 починати лица: 5 лица од Скопје (88г, 80г, 74г, 66г, 57г) и по едно лице од Куманово (88г), Битола (63г), Кавадарци (78г), Струга (76г) и Кочани (83г). Од пријавените, 2 лица  се починати  во домашни, а останатите 8 во болнички услови.Направени се 2.755 тестови преку: ИЈЗ-414, ЦЈЗ Скопје-51, ЦЈЗ Битола-94, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово–19,ЦЈЗ Куманово – 0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–66, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-112, Авицена-244, Биотек-431, Систина-165, лабораторија Лаор-451, Синлаб-19, Ремедика-15, Плодност–71, Генеа–95, Никоб лаб-19, ВФВ Медикал-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 431.Досега во земјата се направени вкупно 794.832 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.269, бројката на оздравени пациенти е 148.664, на починати е 5.408, а бројот на активни случаи изнесува 1.197.Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)Скопје 68508, Активни 506Куманово 8825, Активни 114Прилеп 8301, Активни 58Тетово 7212, Активни 49Битола 6291, Активни 61Велес 5468, Активни 21Гостивар 5171, Активни 24Кавадарци 5151, Активни 10Охрид 5001, Активни 53Штип 4959, Активни 22Струмица 4110, Активни 41Струга 2980, Активни 26Кочани 2787, Активни 19Кичево 2563, Активни 43Гевгелија 2191, Активни 9Неготино 2183, Активни 9Свети Николе 1522, Активни 10Ресен 1234, Активни 12Крива Паланка 1219, Активни 3Радовиш 1158, Активни 34Берово 1029, Активни 3Делчево 971, Активни 9Дебар 940, Активни 1Виница 881, Активни 21Пробиштип 789, Активни 4Валандово 666, Активни 1Богданци 494, Активни 2Крушево 490, Активни 5Демир Хисар 397, Активни 4Демир Капија 396, Активни 0Кратово 374, Активни 13Македонски Брод 359, Активни 3Пехчево 268, Активни 1Македонска Каменица 249, Активни 6Дојран 132, Активни 0

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести