spot_img
14.8 C
Skopje
петок, мај 28, 2021
spot_img

БАШАР АЛ АСАД УБЕДЛИВО ПОБЕДИ НА ИЗБОРИТЕ

Сирискиот претседател Башар ал-Асад е новиот стар претседател на Сирија, откако медиумите на Блискиот исток ги објавија вчера вечер првите прелиминарни резултати од претседателските избори во земја која е распарчена од крвава граѓанска војна од 2011 година.

Како што беше најавено, Асад освои 95 проценти од гласовите на изборите. Махмуд Ахмад Мареи, поранешен генерален секретар на бунтовничката коалиција Национален фронт за ослободување на Сирија, доби околу 407.000 гласови, додека Абдулах Салум Абдула од Социјалистичката унионистичка партија беше на третото место со околу 213.000 гласови.

  • Претседателот Башар Асад е реизбран за четврти мандат со над 95% од гласовите, рекоа сириските власти победувајќи двајца предизвикувачи – вклучително и поранешен висок функционер на бунтовничката коалиција.

Пред претседателските избори, Сирија ги повика меѓународните набудувачи да ја следат регуларноста на претседателските избори во Русија, Кина, Индија, Бразил, Јужна Африка, Венецуела, Куба, Никарагва, Боливија, Еквадор и Ерменија.

Кој е Башар ал Асад
Башар ал-Асад е најмладиот син на починатиот сириски претседател Хафиз ал-Асад. Тој е роден на 11 септември 1965 година во Дамаск. По завршувањето на Медицинскиот колеџ на Универзитетот во Дамаск во 1988 година, тој беше практикант во Воената болница Текрин до 1992 година, кога отиде во Велика Британија за да ги продолжи офталмолошките студии. На 21 јануари 1994 година, во сообраќајна несреќа загина неговиот постар брат Василиј, претпоставениот наследник на претседателот Хафиз ал Асад. На барање на неговиот татко, Башар се вратил во Сирија. Тој се приклучил на армијата како медицински офицер со чин капетан, но наскоро се откажал од својата медицинска кариера за да го наследи својот татко. Тој стана мајор во сириската армија во 1995 година, потполковник во 1997 година и полковник во 1999 година, кога стана командант на бригадата во елитната Републиканска гарда. Тој стана претседател на компанијата „Siri a Information Technology“, со чија помош воведе компјутери, интернет и мобилни телефони во Сирија. Во последните две години пред смртта на неговиот татко, тој се повеќе се вклучуваше во политичкиот живот и претседателските работи. На 10 јуни 2000 година, Хафиз ал Асад почина, Парламентот ја намали од 40 на 34 минималната возраст за вршење на највисока функција, дозволувајќи му на Башар ал Асад да дојде на власт. Седумнаесет дена по смртта на нејзиниот татко, Башар ал-Асад беше едногласно номиниран од Националното собрание за кандидат за претседател на Републиката на 11 јули, со повеќе од 97 проценти од гласовите, тој стана претседател.

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести