28.8 C
Skopje
недела, април 14, 2024

53 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19, 13 ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.691 тестирања, а регистрирани се 53 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 29, Прилеп – 7, Куманово – 4, Битола, Гостивар, Охрид и Кичево – по 2,Тетово, Кочани, Радовиш, Берово и Валандово – по 1.Регистрирани се 111 оздравени пациенти од: Скопје – 48, Прилеп – 10, Куманово, Битола и Радовиш – по 8, Кичево – 7,Дебар – 5, Штип – 3, Кавадарци и Ресен – по 2, Тетово, Кочани, Валандово, Струмица, Свети Николе, Виница, Крушево, Демир Хисар, Кратово и Македонска Каменица  – по 1.

Пријавени се вкупно 13 починати лица: 5 лица од Скопје (51г, 63г, 68г, 81г и 88г), 3 лица од Струмица (62г, 74г и 88г), 2 лица од Битола (68г и 82г) и по едно лица од Тетово (71г), Гостивар (80г) и Струга (81г).Од пријавените, 4 лица  се починати  во домашни, а останатите 9 во болнички услови.Направени се 2.691 тестови преку: ИЈЗ-461, ЦЈЗ Скопје-101, ЦЈЗ Битола-44, ЦЈЗ Прилеп-44, ЦЈЗ Тетово–17, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-4, Институт за микробиологија–69, МАНУ-79, Жан Митрев (Филип Втори)-164, Авицена-196, Биотек-382, Систина-147, лабораторија Лаор-214, Синлаб-52, Ремедика-28, Плодност–33, Генеа–32, Никоб лаб-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 620.Досега во земјата се направени вкупно 785.345 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.169, бројката на оздравени пациенти е 147.301, на починати е 5.369, а бројот на активни случаи изнесува 2.499.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)Скопје 68460, Активни 1000Куманово 8813, Активни 231Прилеп 8294, Активни 101Тетово 7207, Активни 99Битола 6290, Активни 171Велес 5466, Активни 61Гостивар 5168, Активни 42Кавадарци 5151, Активни 28Охрид 4997, Активни 183Штип 4956, Активни 41Струмица 4108, Активни 61Струга 2980, Активни 65Кочани 2786, Активни 40Кичево 2557, Активни 71Гевгелија 2190, Активни 24Неготино 2184, Активни 20Свети Николе 1522, Активни 31Ресен 1234, Активни 31Крива Паланка 1219, Активни 6Радовиш 1156, Активни 51Берово 1029, Активни 3Делчево 971, Активни 24Дебар 939, Активни 0Виница 880, Активни 36Пробиштип 789, Активни 8Валандово 666, Активни 3Богданци 494, Активни 3Крушево 489, Активни 20Демир Хисар 397, Активни 16Демир Капија 396, Активни 0Кратово 373, Активни 14Македонски Брод 359, Активни 3Пехчево 268, Активни 1Македонска Каменица 249, Активни 11

Дојран 132, Активни 0

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести