spot_img
20.8 C
Skopje
четврток, мај 27, 2021
spot_img

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА СУПЕР КРВАВА ПОЛНА МЕСЕЧИНА

Крвавата Месечина се јавува при целосно затемнување на Месечината, кога Земјата е точно помеѓу Месечината и Сонцето.

Земјата потоа ја крие Месечината од сончева светлина, а целосното затемнување на Месечината обично трае со часови, не бара опрема за гледање и е сосема безбедна за гледање. На небото нема заслепувачко сонце, сè што набудуваме е како сенката на Земјата паѓа над лицето на Месечината.

Го добила името „крвава“ поради црвениот сјај.

  • Кога тоа ќе се случи, единствената светлина што во тој момент стигнува до површината на Месечината е од рабовите на Земјината атмосфера. Молекулите на зраците од атмосферата на Земјата расфрлаат најголем дел од сината светлина. Преостанатата светлина се рефлектира на површината на Месечината со црвен сјај, па Месечината се појавува црвена на ноќното небо – велат од НАСА.

Енергијата на полна месечина може да биде добра за вас ако ја користите правилно. Може да го зголеми нивото на позитивна енергија, а исто така може да ги разбуди вашите чувства.

Полната месечина е посебен ден во месецот кога ја доживуваме кулминацијата на енергијата. Вибрациите стануваат посилни на тој ден, дури и на физичко ниво – водата во нашето тело станува понемирна. Некои луѓе добро ја толерираат оваа промена, а некои не.

Поради тоа, некои може да почувствуваат многу поголема сила и ентузијазам на денот на полна месечина, некои може да почувствуваат повеќе духовни вибрации, некои можат да бидат многу иритирани и нервозни, а некои може да имаат проблеми со спиењето таа ноќ.

Сè станува посилно на полна месечина. Затоа, во зависност од нашата природа и квалитети, овие одредени квалитети стануваат посилни во нас. Ако сме во хармонија со самите себе, оваа Месечина ќе ви донесе многу добри работи.

Следните пет совети за фенг шуи (важат и два дена пред и два дена по полната месечина) ќе ви помогнат правилно да ја користите нејзината енергија.

1. Воздржете се
Не влегувајте во расправии, караници, не лутете се. Полна месечина е време кога треба да бидете смирени, опуштете се. Тоа е време кога – длабоко дишејќи – треба да се поминат тешкотии и да им се простува на другите.

Ако не можете, а да не разговарате за нешто со некого, барем обидете се тоа да се случи најмалку два дена по полната месечина. Сè што ќе се случи сега ќе биде претерано. Затоа, обидете се да одржите рамнотежа и добра енергија.

2. Размислувајте позитивно
Дефинитивно треба да размислите позитивно, но особено во периодот кога Месечината е полна. Само не претерувајте, бидејќи во овој период сè е претерано, така што вашите позитивни мисли можат да се размножат до тој степен што ќе изгубите реален поглед на сè околу вас.

Само пет минути позитивни мисли на ден се доволни за да го „истуркате“ денот. На пример, можете да му се заблагодарите на универзумот во писмо за сè што имате. Може да застанете пред огледало и да се пофалите. Може да шетате и да ја забележите убавината на вашата околина.

3. Фантазирајте, привлечете изобилство
Замислете како се остваруваат сите ваши соништа. Периодот на полна месечина е одличен за унапредување на оваа техника. Размислете за вашите цели и запишете ги сите на хартија. Исто така, ова е одлично време да се создаде список на желби. Лепете ги сите ваши желби на табла. Потрудете се, направете го весело, шарено и живописно. Целото време поминато во фантазирање за исполнување на целите во овој период само ќе придонесе за исполнување.

Кога Месечината е полна, нејзината енергија се менува, а потоа, под покровителство на законот за привлекување, таа е најскапоцена за зголемување на изобилството. Иако поради силата во областа на здравството, тоа ќе создаде нерамнотежа за многумина и ќе донесе несоница, таа енергија е вредна за финансиите. Затоа се вели „гледајте“ што мислите во текот на тој ден – може да се оствари.

Наједноставниот ритуал е да земете една банкнота (по можност црвена). Подигнете ја раката и мавтајте ја неколку секунди или минути (како што ја чувствувате) кон Месечината додека се концентрирате на визуелизација и чувство како вашите пари се множат. Потоа оставете ја таа банкнота во паричникот за „да ја помине ноќта“. Потрошете ја следниот ден.

Слично на тоа, кога Месечината е во фаза на опаѓање (неколку дена по крајот), погледнете ја Месечината и визуелизирајте како вашите проблеми исчезнуваат, паѓаат.

Силата на верата, чувствата, афирмацијата и визуелизацијата, односно алатките на законот за привлекување во комбинација со огромната природна енергија на Месечината, е комбинација што навистина функционира.

4. Медитирајте
Можете да медитирате сами или во група. Бидејќи полната месечина нè опсипува со толку многу енергија, медитацијата ќе ви биде од голема помош од секој поглед.

5. Испратете добра енергија на оние на кои им е потребна
Кога ќе помине најголемиот бран на енергија на полна месечина, испратете малку добра енергија, прошка и нељубезност кон пријателите, семејството, колегите, па дури и до целосните странци.

Испратете молитва од срце и лековита енергија на далечина до местата каде што луѓето страдаат. Лековитата енергија мора да се испрати со љубов.

Што и да испратите, се враќа тројно. Ова значи дека без оглед каква енергија испраќате на светот, таа ќе ви се врати три пати посилна.

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести