spot_img
25.8 C
Skopje
среда, мај 26, 2021
spot_img

ОДЛИЧНА ВЕСТ: Постепено враќање на слободното движење во ЕУ од јуни

Лидерите на ЕУ 27 изразија оптимизам денес за подобрување на епидемиолошката состојба во Европа.

Повеќе од 300 милиони дози вакцини COVID-19 се очекува да бидат дистрибуирани до земјите-членки до крајот на мај, а дополнителни 400 милиони дози во јуни, според самитот во Брисел.

Забрзаната вакцинација, заедно со почетокот на примената на дигиталните сертификати, треба да ја врати нормалноста во однос на слободата на движење во ЕУ, во јуни, додадоа во Европскиот совет.

  • Ќе имаме доволно вакцини за да вакцинираме 70 проценти од возрасната популација до крајот на јули. Ако продолжиме вака, ќе можеме безбедно да ги отвориме повторно нашите компании – рече претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Pfizer и за малолетници
Тој изрази надеж дека Европската агенција за лекови ќе ја одобри вакцината „Pfizer / BioNTech“ за малолетници на возраст од 12 до 15 години и истакна дека истражувањето покажало дека постојните вакцини се исто така ефикасни против познати мутации и соеви на вирусот Ковид-19.

Кога станува збор за дигиталните сертификати, според фон дер Лајен, тие треба постепено да ја враќаат слободата на движење во ЕУ од средината на јуни.

  • Механизмот за признавање на сертификати ќе биде готов на ниво на ЕУ од 1 јуни, а од средината на јуни земјите-членки ќе имаат можност да се приклучат на системот. Од земјите-членки е да ги подготват своите национални системи за сертификација – вели фон дер Лајен.

Таа заклучува дека дигиталните сертификати се единствена можност ЕУ конкретно да покаже како придонесува за подобрување на секојдневниот живот на нејзините граѓани.

Европската комисија работи на трансфер на лиценци за вакцини

  • Европската комисија работи на предлог за трансфер на лиценци за производство на постојни анти-козидни вакцини во други земји, со цел да им помогне на посиромашните земји да ги зголемат залихите – изјави денеска премиерот на Италија Марио Драги.

На самитот на ЕУ во Брисел, Драги рече дека сè уште не е постигнато решение, откако беше испратен предлог до неколку земји, вклучително и САД, да се откажат од патентите за вакцината, пренесува Ројтерс.

Премиерот на Италија додаде дека ЕУ постигна договор дека е потребен унифициран став кон Русија, додавајќи дека европскиот блок составен од 27 земји мора да ја зајакне одбраната на сајбер безбедноста од руски упади.

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести