spot_img
25.8 C
Skopje
понеделник, мај 24, 2021
spot_img

Ангеловски: Над 1000 санкции за брзо возење (ВИДЕО)

Министерството за внатрешни работи во изминативе денови спроведува засилени акциски контроли за санкционирање на возачите што возат со брзина поголема од дозволената, сообраќаен прекршок кој е најчеста причина за сообраќајни незгоди со тешки последици, а вчера и завчера (сабота и недела) санкционирани се 1069 возачи на територијата на целата држава, соопшти денеска портпаролот на МВР Тони Ангеловски на прес конференција во Куманово.

„На територијата на СВР Куманово санкционирани се 181 возач поради пребрзо возење, на територијата на СВР Битола се изречени 183 санкции, а на територија на СВР Скопје 157 санкции. Засилените контроли продолжуваат и денеска и во наредните денови, а евидентно е намалувањето на бројот на сообраќајни незгоди во периодот кога овие контроли се спроведуваат. Како резултат на преземените мерки, намален е бројот на жртви во сообраќајни незгоди, 2020 година е година со најмал број на жртви (125). И во текот на 2021 година продолжува трендот на намалување на бројот на сообраќајни незгоди, како и бројот на жртви. Во периодот од 1 јануари до 15 април 2021 година бројот на сообраќајни незгоди е намален за 12 отсто во однос на истиот период лани, а бројот на жртви е намален за 14 отсто“, рече Ангеловски.

Читај Следно

10,362FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести