spot_img
16.8 C
Skopje
недела, мај 23, 2021
spot_img

Целиот град живее во една зграда во Алјаска (ВИДЕО)

Живописните пејзажи на ледената Алјаска обично не вклучуваат катен комплекс, а особено не зграда од 14 ката во која живеат над 200

Луѓето, или сите постојани жители на овој мал град во близина на Анкорџ.
Витијер е многу посетен во лето и е полн со луѓе, додека во зима е скоро целосно затворен. Во него живеат луѓе кои се поврзани со пругата со работа, на која припаѓа скоро целото земјиште во оваа област.

Тоа е една од причините зошто секој што живее тука, живее во иста зграда, не може да купи земјиште за куќи. Сепак, би се рекло дека жителите на овој град воопшто не им пречи да живеат под ист покрив.

  • Ова е мал град, сè е во една зграда, вели еден од жителите на Витијера, додавајќи:
  • Оваа зграда има 14 ката, изградена е за време на Втората светска војна, изгледа малку како хотел, а ние кои живееме тука цела година имаме сè што ни треба.
  • Не мораме да ја напуштаме зградата и во недела. На приземјето има пошта, градска администрација, продавница каде што можеме да купиме се што е потребно, имаме и клиника на третиот кат. Тоа е цел град под ист покрив. Имаме и училиште, кое е поврзано со зградата во која живееме преку подземни премини и тунели. Сите сме како едно големо семејство, рече таа.
  • Ние не секогаш се сакаме, не секогаш се согласуваме добро, но кога ќе се случат лоши работи, сите се тука да ви помогнат. Ова е нашиот дом, се согласуваат жителите на оваа градска зграда. Можеби е малку поневообичаена од другите, но ова е нашиот дом, велат жителите на Витијера.

Читај Следно

10,363FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести