spot_img
16.8 C
Skopje
недела, мај 23, 2021
spot_img

Купил Ferrari за само 200 долари, денес вреди 6 милиони долари

Ferrari е спектакуларен автомобил од секој поглед, особено ако неговата цена скокне од 200 на 6.000.000 долари.

Станува збор за Ferrari 340 America од 1952 година што ќе се продава викендов во Индијанаполис. Таа е една од само 24-те произведени копии и претставува тркачки автомобил кој го освои петтото место на трката на 24 часа Ле Ман во 1952 година.

Потоа беше увезен во САД каде што смени неколку сопственици, а еден од нив го замени оригиналниот V12 мотор со Chevy V8. Оригиналниот мотор ја изгуби трагата.

Телото подоцна било оштетено при судар и било заменето, но било и оштетено за време на транспортот, па сопственикот потоа се одлучил за Девин Спајдер каросерија од фиберглас. Автомобилот потоа исчезнува и не се појавува со децении.

Сепак, во 1990 година, тој беше купен од тркачот Мајк Санфилипо на продажба во гаража за 200 долари, бидејќи продавачот само сакаше да се ослободи од него. Санфилипо не знаеше за потеклото на автомобилот, само сакаа да го подготват за трки за забрзување, но сепак го продаде на eBay во 2006 година за 26.912 долари на Том Шонеси.

Станува збор за експерт за реставрација кој наскоро открил што купил и дека автомобилот всушност вреди 3 милиони долари.

Потоа следуваше реставрација спроведена од Ferrari Classiche, а автомобилот беше вратен во првобитната состојба. Го доби својот 4.1-литарски V12 мотор спарен со четиристепен мануелен менувач, а неговиот оригинален изглед беше вратен благодарение на фотографиите и исечоците од весниците.

Автомобилот се очекува да биде продаден за повеќе од 6 милиони долари.

Читај Следно

10,363FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести