spot_img
24.8 C
Skopje
недела, мај 23, 2021
spot_img

Еве зашто Шведска престана да користи PCR тестови

Шведската агенција за јавно здравје објави дека ќе престане да користи PCR тестови.

Агенцијата навела дека PCR технологијата што се користи во тестовите за откривање на коронавирус не може да прави разлика помеѓу вируси што можат да заразат клетки и вируси кои биле неутрализирани од имунитетот, па затоа овие тестови не можат да се користат за да се утврди дали некој е заразен.

  • RNK од вирусот често може да се открие неколку недели (понекогаш и месеци) по болеста, но тоа не значи дека сè уште сте заразени. Исто така, постојат неколку научни студии кои сугерираат дека инфективноста на COVID–19 е најголема на почетокот на периодот на болеста – наведува Агенцијата.

Наместо тестови, препорачаните критериуми за проценка на прекин на инфекцијата се засноваат на стабилно клиничко подобрување со ослободување од треска најмалку два дена и најмалку седум дена по појавата на симптомите, според Шведската агенција за јавно здравје на својата веб-страница.

Читај Следно

10,362FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести