spot_img
22.8 C
Skopje
среда, мај 19, 2021
spot_img

„Dark Side“, хакерската група која стои зад неодамнешниот напад на „Colonial Pipeline“, доби вкупно 90 милиони долари откуп во биткоини

„Dark Side“, хакерската група која стои зад неодамнешниот напад на „Colonial Pipeline“, доби вкупно 90 милиони долари откуп во биткоини, пишува CNBC.

Претходно, „Colonial Pipeline“ доживеа голем хакерски напад што ја принуди компанијата да затвори околу 5.500 милји нафтоводи, што доведе до проблеми со снабдувањето и недостиг во некои земји во југоисточниот дел на САД.

ФБИ за нападот ја обвини „Dark Side“, банда сајбер-криминалци за кои се верува дека потекнуваат од Источна Европа, а „Colonial Pipeline“ наводно и платил 5 милиони долари откуп на групата.

Според CNBC, „Dark Side“ работи на деловен модел познат како „ренсомвер на твоја услуга“, што значи дека хакерите развиваат и продаваат алатки за препраќање на други криминалци кои потоа вршат напади. Rensomware е вид на малициозен софтвер кој е дизајниран да блокира пристап до компјутерски систем. Хакерите тогаш бараат откуп – обично во крипто валута – во замена за враќање на пристапот.

Во петокот, лондонската фирма за аналитика блокчејн „Eliptik“ објави дека идентификувала „паричник“ со биткоин што „Dark Side“ го користи за откуп од своите жртви.

Истиот ден, истражувачите од безбедносната компанијата „Intel 47“1 откриле дека „Dark Side“ е затворена откако изгубен е пристапот до серверите и се испразнет паричникот со криптовалути.

Во новата објава на својот блог, објавена денес, „Eliptik“ наведува дека „Dark Side“ и нејзините соработници собрале најмалку 90 милиони долари биткоини од откуп, од вкупно 47 различни дигитални паричници, пренесува CNBC.

Просечната исплата е веројатно 1,9 милиони долари, според Елиптик.

Читај Следно

10,364FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести