spot_img
22 C
Skopje
понеделник, мај 17, 2021
spot_img

СТРАШНО: По короната, многумина нема да знаат како да живеат повторно нормално

Пандемијата на коронавирус значително влијаеше на промената на секојдневните активности, па дури и на начинот на живот на многу луѓе. Повеќето од нив не паметат како изгледало времето пред короната, а многумина нема да знаат ниту да се вратат во нормалниот живот по пандемијата.

Според жител на Тексас, Роберт Сото, враќањето во „нормалниот“ живот ќе бара големи напори, сепак, неговиот понатамошен живот нема да биде воопшто сличен на оној пред пандемијата.

  • Веројатно ќе продолжам да избегнувам физички контакт и да носам маска, рече жител на Тексас.

Честопати има сомнежи дека лицето што седи до него потенцијално може да биде заразено со коронавирус, што претставува голем психолошки товар за него. Соодветно на тоа, тој многу често избегнува социјални собири.

Флуктуацијата на менталната состојба, како резултат на пандемијата на коронавирусот, значително предизвика вознемиреност кај индивидуите, доколку ја заборават маската или ја извадат маската додека се на јавни места.

  • По завршувањето на пандемијата COVID-19, повеќето луѓе ќе доживеат вознемиреност, депресија и страв од надворешниот свет, рече д-р Хектор Колор Ривера, претседател на Американското здружение на психолози што зборуваат шпански.
  • На луѓето ќе им треба малку време да се вратат во „нормалниот“ тек на животот, што првично ќе биде проблем за една заедница, додаде тој.

Конечно, заштитните маски, по пандемијата, ќе станат составен дел од животот на секоја индивидуа, бидејќи, досега, научивме да не излегуваме без нив.

Читај Следно

10,364FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести