spot_img
22 C
Skopje
понеделник, мај 17, 2021
spot_img

Биткоинот се наоѓа во надолна патека веќе една недела , еве ја причината за тоа

Вредноста на најстарата и најпопуларна криптовалута, bitcoin, се наоѓа по надолна патека веќе една недела. Според веб-страницата за податоци „Coindex“, со биткоинот во моментов се тргува по цена од околу 44.149 долари, што е пад од околу 9,39 проценти за 24 часа.

Втората најпозната криптовалута, eterium, моментално вреди околу 3.408 американски долари, што е пад од 11,2 проценти. Само пред една недела, етериумот постави рекордни цени по кои се тргуваше, а потоа го достигна својот историски максимум од 4.382 долари.

Дека не е ден за тргување со крипто-валути е поткрепено со фактот дека повеќето други крипто-валути исто така забележаа пад, како што се dodgecoin од околу 8,25 проценти, chainlink од околу 11,8% и kardano од околу 11,25%.

Нема дежурен виновник за денешниот ненадеен пад.

Имено, Елон Маск, коментирајќи на Twitter, сугерираше дека неговата компанија „Tesla“ потенцијално ќе ги продаде или веќе ги продала сите свои дигитални средства.

Маск, кој веќе подолго време е голем поддржувач на криптовалутите, и стана еден вид агитатор на капитал на пазарот за дигитални пари, минатата недела забрани купување возила на „Tesla“ со bitcoin.

Читај Следно

10,364FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести