spot_img
19 C
Skopje
недела, мај 16, 2021
spot_img

Риба која наликува од хорор филм или суштество од научна фантастик исплива на плажа во Калифорнија

Риба која наликува од хорор филм или суштество од научна фантастика со зашилени заби и „антена“ на главата е пронајдена на плажа во Калифорнија.

Суштеството, за кое се верува дека е од длабочините на Пацификот, попознато како „фудбалска риба“, е пронајдено на плажата Лагуна во Калифорнија, што, како што велат експертите, е „многу ретко“.

Се верува дека суштество со големина на фудбалска топка е женка поради својата големина и „рачка“ на главата, со био-светлосни пипала за привлекување плен на длабочина од 1.000 метри.

Видот има прилично необичен сексуален живот, при што мажјаците се приврзуваат на женските домаќини како „сексуални паразити“. На крајот тие ослепуваат, губејќи ги сите органи, освен тестисите, за да служат како извор на сперма за женката.

Ова суштество има голема уста што може да си го цица и да голта пленот со големина на сопственото тело. Иако видот не е невообичаен, тој обично плива илјадници метри под површината.

Фотографијата од ова чудовиште од длабочините е објавена на социјалните мрежи во Кристал Парк, Калифорнија и се опишува како суштество со остри проѕирни заби кои личат на стакло.

  • Да се ​​види недопрена оваа риба предатор е многу ретко и не е познато како и зошто рибата завршила на брегот“, изјавија тие.

Експертите додаваат дека додека женките можат да пораснат до 60 см, мажјаците се со големина само неколку см и неговата единствена цел е да им помогне на женките да се размножуваат.

Читај Следно

10,364FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести