spot_img
16 C
Skopje
сабота, мај 15, 2021
spot_img

Олимписките игри во Токио се во сериозна опасност да бидат откажани!

Олимписките игри во Токио се во сериозна опасност да бидат откажани! Од ден на ден, сè повеќе луѓе во Земјата на изгрејсонцето се против одржувањето на најголемото спортско шоу од 23 јули до 8 август затоа што Јапонија се бори со сериозна епидемија на коронавирус.

Повеќе од 350.000 луѓе потпишаа петиција со која се бара државата да се откаже од организацијата на Олимписките игри. Петицијата зад организаторот на кампањата „Стоп за Олимписките игри“, Кенџи Укуноми, веќе е доставена до Јапонскиот олимписки комитет, Параолимпискиот комитет и градоначалникот на Токио, Јурико Коике.

Вонредна состојба
Укономи објасни зошто се противи на одржувањето на Олимпијадата.

Игрите треба да се одржуваат само доколку можеме соодветно да ги пречекаме посетителите и спортистите. За жал, не сме во можност да го сториме тоа и затоа Олимпијадата треба да се откаже. Ако инсистираме да се одржат Игрите, ќе треба да се пренасочат вредни медицински ресурси за потребите на Олимпијадата, а тоа не е правилно – вели овој јапонски адвокат.

Досега во Јапонија се регистрирани повеќе од 665 000 случаи на инфекција со корона, а само вчера се регистрирани 7000 нови инфекции. Најголемиот проблем е што вакцинацијата е бавна, така што само 2,8 проценти од популацијата ја примиле првата доза. Затоа, само десет недели пред планираниот почеток на Игрите, Владата на Јапонија воведе вонредна состојба во уште четири региони, вклучувајќи ги и оние во Токио и Осака.

Ниту тоа не ги принуди организаторите да се откажат од Игрите. Минатата година, кога Олимпијадата беше одложена за прв пат, беше речено дека најголемото спортско шоу мора да се одржи во 2021 година или во спротивно ќе биде откажано целосно. Ново одложување не доаѓа предвид.

И покрај сè, градоначалникот на Токио, Јурико Коике, сепак е оптимист и верува дека сè ќе биде во ред.

  • Работиме на безбедно одржување на Игрите. Иако има епидемија, ние ќе дадеме се од себе – истакнува Коике.

Ги откажаа Американците
Организаторите не го сакаат тоа што 40 градови одбија да бидат домаќини на спортисти во тренинг камповите и сместувачките кампуси. Градоначалниците на тие места изразија загриженост дека ќе се преоптоварат медицински ресурси. Еден од градовите што го откажаа гостопримството кон Олимпијците е Чиба, каде требаше да тренира атлетскиот тим на Соединетите Американски Држави.

  • Нема да гарантираме болнички кревети за спортисти затоа што не треба да им се дава приоритет. Нашите жители се приоритет за нас – вели градоначалникот на Чибе, Тошихито Кумагаи.

Читај Следно

10,364FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести