spot_img
15 C
Skopje
сабота, мај 15, 2021
spot_img

ОВИЕ РАСИ КУЧИЊА СЕ НАЈДОБРИТЕ ЧУВАРИ

Одредени раси на кучиња се ценети и добро познати по својата заштитничка природа, што е најизразено кога се чува нивниот дом и семејство. Ако сакате да имате лојален и бестрашен придружник на животот покрај вас кој, доколку е потребно, ќе може да го заштити вашето семејство, разгледајте 10 раси на кучиња или мешавини од овие раси.

Запомнете дека овие кучиња ќе ви бидат најверни пријатели, но внимавајте да им обезбедите соодветна обука за нивната заштитничка природа да не прерасне во агресија.

Куче германски овчар
Почитувани и добро познати како полициски и воени кучиња, германските овчари се исто така одлични чувари кога станува збор за нивниот човечки „пакет“. Одгледана да се грижи за овци, оваа голема, интелигентна раса има вродена заштитна природа и лојалност. Германските овчари се лесни за одржување, сакаат да бидат активни, но знаат и да се релаксираат. Наспроти популарното верување, тие се добри и со деца.

Ротвајлер
Еден поглед на моќните и мускулести мускули на ротвајлер ќе го избрка провалникот од вашиот дом. Најстарата од расите одгледувани за собирање добиток, Ротвајлерот е целосно лојален на своето семејство и е сомнителен на странци сè додека не ги запознае. Како и германските овчари, и ротвајлерите сакаат да бидат активни, па затоа е лесна за негување заради кратката коса. Тие се познати по својата територијална природа, поради што верно ќе го чуваат својот дом од непоканети натрапници. Само осигурете се дека добро ќе го обучите.

Доберман

Ако сакате најдобро куче чувар, паметен, силен и атлетски изграден доберманот може да биде вистинскиот избор. По само неколку минути поминати со доберман, ќе биде јасно колку се интелигентни и активни овие кучиња. Многумина се исплашени од изгледот на доберманот, но со соодветна обука, членот на една од најопасните раси ќе стане вашиот најлојален придружник на животот. Доберманите се познати и по својот долг животен век.

Булмастиф
Комбинација од булдог и мастиф, булмастифот првично се одгледувал во Англија за да најде и да ги победи ловокрадците. Ако провалникот успее да влезе во куќата, ќе се сретне со масивно, моќно куче што ќе го сруши на подот и нема да го остави да стане додека не пристигне помошта. Булмастифите се познати како исклучително паметни, храбри и бестрашно лојални кучиња.

Американски стафорд териер
Можеби изгледа малку буцкаст и набиен, но стафордот исто така има сила и жар да го брани своето семејство кога е потребно. Покрај тоа, американските стафорд териери биле познати во минатото како кучиња-дадилки за мали деца. Откако ќе се поврзе со човек, стафордот без сомнение ќе го сака до крајот на животот, и тој човек ќе биде центарот на неговиот свет.

Кувас
Поради својата бела подуена коса, ова куче може да изгледа потполно благо и безопасно, но величествениот кувас може да се пофали со решителност и изразито заштитна и територијална природа. Фактот дека кувасот бил одгледуван за да ги истера животните предатори, како што се волци и мечки, кажува многу за тоа колку е силно и бестрашно тоа куче. Со правилно воспитување, кувасот ќе ја покаже другата страна на неговата природа – сладок и опуштен.

Акита
Таа е една од оние раси што не се препорачува за луѓе кои порано немале куче. Акита е тивко, но многу заштитно куче. Тој е многу силен и треба да се биде претпазлив кога е во близина на деца. Најдобро е да го земете Акита како кутре и веднаш да започнете со обука за послушност. Оваа јапонска раса одгледана за лов е специфична и по тоа што може да биде тивка и ненаметлива дома, и крајно пријателска надвор, но и претпазлива.

Голем шнауцер
Доминантна и приврзана раса, големиот шнауцер е куче со огромна енергија кое копнее по човечкото општество и ќе се движи брзо ако треба да го заштити своето семејство. Сопственикот мора да му обезбеди на своето домашно милениче многу физичка и ментална стимулација за да не му биде здодевно и да не стане деструктивен.

Родезиски гонач
Првично одгледуван како бестрашен ловец на лавови, ловецот на лавови од Родезија е многу интелигентен и нежен џин кога е со своето семејство и станува верен заштитник ако неговите луѓе се во опасност. Родезискиот гонач на лавови е исклучително добар со децата – во Африка, оваа раса се одгледуваше за да ги чува и заштитува децата додека нема родители.

Коли
Најпознатиот коли на светот е Леси од истоимениот филм, а сите знаеме каква лојалност покажа во таа класика. Коли е куче од блага природа, кое ретко покажува знаци на агресија, освен кога чувствува дека на неговото семејство му треба заштита. Исто така е позната како една од најинтелигентните раси во светот која е лесна за обука. Покрај тоа, припадниците на оваа убава и пријателска трка добро се согласуваат со децата.

Читај Следно

10,364FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести