spot_img
18 C
Skopje
сабота, мај 15, 2021
spot_img

МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ СООПШТИ УБАВИ ВЕСТИ: Пристигнаа 100.000 нови вакцини донација од Кина

“Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, а сега се покажа колку е важна во една ваква голема криза, ја враќаат вербата во човештвото. На кутиите од донацијата пишуваше „Пријателот во неволја е поблизок од брат“ и овој акт го потвдува токму тоа. Пристигна значајна количина на вакцини која НР Кина ја донира на нашата земја. 100.000 е бројка која за земја со број на население како нашето може значајно да ја смени сликата на пандемијата. Вакцината е единственото оружје кое го имаме за целосно да се смени сликата за пандемијата не само кај нас туку насекаде во светот. Изразувам голема благодарност, со ова се потврдува партнерството и близината помеѓу двете земји, двата народи и искрено верувам дека соработката ќе продолжи и во иднина.” – пишува на Фејсбук министерот Филипче.

Читај Следно

10,364FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести