spot_img
16.3 C
Skopje
четврток, мај 13, 2021
spot_img

НАУЧНИЦИТЕ ЗАБЕЛЕЖАЛЕ НУКЛЕАРНА АКТИВНОСТ ВО РЕАКТОР ВО ЧЕРНОБИЛ

Според изјавата на управата на електраната, научниците во уништениот реактор во украинската нуклеарна централа во Чернобил, ја забележале нуклеарната активност која веднаш се стабилизирала, па затоа не ги надминува безбедносните стандарди.

Научниците објасниле дека во недостапната просторија во поранешната Спомен централа на Владимир Илич Ленин, тие откриле невообичаено високи концентрации на емитирани неутрони.

Неутроните се последица на процесот на нуклеарно распаѓање, односно радиоактивно распаѓање на честички, па сега се сомнева дека некаде во урнатините сè уште има одредена количина на ураниум, поранешното гориво на оваа електрана, која сè уште тлее.

Сепак, според нивните тврдења засновани на математички модели, „густината на флуксот на неутронот“ не претставува никаква опасност. Поради високото ниво на зрачење, не е можно точно да се утврди состојбата под уништениот блок.

  • Во моментов, сите отчитувања на сензорите во сите простории имаат стабилни вредности, без тренд на раст. Сегашните нивоа не претставуваат закана за самоодржливи верижни реакции – напишано е во официјалното соопштение.

Откриено е ново неутронско зрачење, иако во ноември 2016 година над електраната беше поставен саркофаг вреден 1,5 милијарди евра, со цел да се стабилизира состојбата во неа и да се запрат можните реакции.

Во соопштението се наведува дека тимот ќе продолжи да ја следи ситуацијата.
Реакторот број 4 на нуклеарната централа Чернобил во северна Украина експлодираше за време на безбедносна проверка нешто пред половина и едно утро на 26 април 1986 година. Десет дена по експлозијата, изгоре нуклеарното гориво, расфрлајќи облаци со токсично зрачење низ целиот континент. Особено беа погодени Украина и соседните Русија и Белорусија.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести