spot_img
16.3 C
Skopje
среда, мај 12, 2021
spot_img

Голем број бразилски држави , денес објавија дека престанале да вакцинираат бремени жени со вакцината на „AstraZeneca“

Голем број бразилски држави, вклучувајќи ги Сао Паоло и Рио де Жанеиро, денес објавија дека престанале да вакцинираат бремени жени со антивирусна вакцина на компанијата „AstraZeneca“, врз основа на препораките на националната регулаторна агенција што го следеше „инцидентот“.

Според Фолха Де Сао Паоло, Министерството за здравство ја истражува смртта на бремена жена во Рио де Жанеиро која била вакцинирана со „AstraZeneca“. Агенцијата „France Press“ сè уште не добила официјална потврда за таа информација.

Синоќа, бразилската регулаторна агенција „Anvisa“ препорача веднаш да се прекине вакцинацијата на бремени жени со „AstraZeneca“, со аргумент дека во одредбите за употреба на таа лабораторија не е наведено дека нивната вакцина се користи за бремени жени.

  • Таа препорака е резултат на постојан мониторинг на инциденти за време на слободни работни места против вакцинација низ целата земја, навела „Anvisa“, но не ја спомена сомнителната смрт во Рио де Жанеиро.

Употребата на вакцината „AstraZeneca“ е ограничена во голем број на земји од ЕУ поради ретка појава на тромби и предизвикува отпор кај голем дел од јавноста кон нив.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести