spot_img
25 C
Skopje
вторник, мај 11, 2021
spot_img

Една нова студија сугерира дека е можно Наполеон Бонапарта да бил убиен од неговата колонска вода ?!

Една нова студија сугерира дека е можно Наполеон Бонапарта да бил убиен од неговата опсесија со колонска вода.

Воениот водач и император на Франција почина на 5 мај 1821 година на оддалечениот остров Света Елена во Атлантикот, каде што беше во бегство шест години.

Додека аутопсијата го наведува ракот на желудникот како причина за неговата смрт, постојат и теории според кои Наполеон всушност бил отруен.

Истражувачот по биохемија, Парвез Харис, има нова теорија дека Наполеон бил отруен со есенцијални масла од неговиот омилен мирис.

Воениот генијалец практикувал да користи неколку шишиња колонска вода дневно, а истражувањата покажале дека есенцијалните масла што се користат во производството на мириси понекогаш можат да влијаат на работата на ендокрините жлезди и да предизвикаат тумори.

Наполеон беше голем промотор на водите на колонска вода, која првпат влезе во комерцијално производство во 1792. Во тоа време, само моќните и многу богатите можеа да си ги дозволат.

Иако Наполеон не сакал лекари и избегнувал лекови, тој бил убеден во здравствените придобивки на колонската вода.

  • Така, тој најмалку 20 години се капеше во мириси, ги истураше и носеше шишиња полни со парфем за време на воените кампањи, објасни професорот Харис.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести