spot_img
17 C
Skopje
понеделник, мај 10, 2021
spot_img

ПРЕДЛОЖЕНИ НОВИ МЕРКИ: ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД ПОЛНОЌ, УГОСТИТЕЛСКИТЕ ОБЈЕКТИ ЌЕ РАБОТАТ ДО 23:30, ОТВАРААТ И ФИТНЕС ЦЕНТРИТЕ

Утрово на состанок со Комисијата за заразни болести се донесени новите мерки кои ги предложив на Главниот координативен кризен штаб. Истите се донесени врз основа на стабилизацијата на епидемиолошката состојба во државата.

➡️Да се скрати рестрикцијата на движење, односно полицискиот час да трае од 24 часот до 05 часот наутро.
➡️Угостителските објекти да работат до 23:30 часот, да се укине забраната за работа на фитнес центрите и теретаните.
➡️Органзирање на настани на отворено и затворено со почитување на протоколите од 2020 година, односно присуство на 30 % од целосниот капацитет.
➡️Капацитетот на градинките се зголемува на + 5 дечиња, односно од 15 на 20 деца во група.
➡️Здравствените работници ќе може да ги искористат старите и новите годишни одмори.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести