spot_img
24 C
Skopje
понеделник, мај 10, 2021
spot_img

Германски виролог Кристијан Дростен: „Мислам дека прв пат во јуни ќе ги видиме ефектите што може да се припишат на вакцинацијата“

Германски виролог тврди дека ова лето во Германија може да излезе многу добро, со продолжување на вакцинацијата и олеснување на рестриктивните мерки.

„Мислам дека прв пат во јуни ќе ги видиме ефектите што може да се припишат на вакцинацијата“, изјави Кристијан Дростен, директор за вирологија на берлинската универзитетска болница Шарите во неделата вечерта за телевизијата ЗДФ.

Сега многу работи можат да бидат дозволени надвор.

Сепак, тој предупреди дека не треба прерано да паѓаме под чувството на „целосната еуфорија“.

Тој истакна дека колективниот имунитет ќе ја подобри состојбата на есен, но предупреди дека „болеста нема да исчезне на есен“.

Невакцинираните лица ќе продолжат да се заразуваат и да се разболуваат, но нема да има повеќе неконтролирано ширење на вирусот, додаде тој.

Се чини дека се смирува новиот бран на инфекцијата, што ги загрижува германските власти уште од ноември, со оглед на седумдневната стапка на инциденца, која се намалува веќе две недели.

Според институтот Роберт Кох (РКИ) за контрола на болести, бројот на нови инфекции на 100.000 жители за седум дена бил 118,6 во неделата вечерта низ целата земја, што е помалку од 146,5 претходната недела.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести