spot_img
20 C
Skopje
недела, мај 9, 2021
spot_img

КИНЕСКА РАКЕТА ПАДНА НА ЗЕМЈАТА

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во атмосферата на Земјата, пренесоа кинеските државни медиуми.

Делови од ракетата „Long March 5B “ влегоа во атмосферата во 10.24 часот по локално време, објави Ројтерс.

Местото на несреќата било во Индискиот Океан, југозападно од Индија и Шри Ланка, објави кинеската агенција за вселенски летови.

Повеќето остатоци од ракетата изгореа во атмосферата, се додава во соопштението.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести