spot_img
21 C
Skopje
недела, мај 9, 2021
spot_img

ДАЛИ ОВА ШОКАНТНО ОТКРИТИЕ ја менува сликата за светот ?! (ВИДЕО)

Археолозите откриле остатоци од девет неандерталци во пештера недалеку од Рим, објави италијанското Министерство за култура.

Во соопштението се наведува дека остатоците се стари меѓу 50 000 и 68 000 години, а најстарите датираат од периодот од пред 90 000 и 100 000 години.

Остатоците се пронајдени во пештерите „Grota Gatari“ откриени пред повеќе од 80 години и се наоѓаат на околу 100 метри од брегот на Тиренското Море во регионот на Лацио.

Сликите објавени од Министерството за култура покажуваат коски, делови од черепот и други остатоци од телото. Неандерталец е име за посебен вид праисториски човек кој ја населувал Европа и дел од Азија пред околу 40 000 години.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести