spot_img
17 C
Skopje
сабота, мај 8, 2021
spot_img

Израелскиот парламент усвоил закон кој наложува носење електронска нараквица за сите кои влегуваат во Изреал, а се во карантин поради корона вирусот

Израелскиот парламент усвоил закон кој наложува носење електронска нараквица за сите кои влегуваат во Изреал, а се во карантин поради корона вирусот.

Според новиот закон, лицата кои се испратени во карантин по дома ќе мора да носат нараквица за следење, како би се осигурало почитувањето на прописите, пренесува АП.

Ако лицето одбие, ќе мора во карантин во државен хотел. Спорнот закон усвоен на конечното гласање во Кнесетот со четири спрема еден глас, бидејќи само пет од 120 членови на парламентот гласале за законот.

Критичарите, меѓу кои и еден од опозициски пратеник, сметаат дека со тоа се крши приватноста на поединецот.

Истовремено, Врховниот суд укинал низа мерки со кои се ограничува влез и излез на изреалски државјани од земјата, оценувајќи дека тие ограничувања се наезаконски.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести