spot_img
17 C
Skopje
сабота, мај 8, 2021
spot_img

Дали вака изгледал оригиналниот Бетмен ?

Во Холивуд е претставен како мускулест суперхерој и стана идол на многу обожаватели ширум светот. Но … оригиналниот Бетмен беше постар дебел човек со голема брада.

Инспирација за овој лик беше приказната за Бил Смит, кој пристигна во Америка од Англија во 1870 година и се насели во Њујорк, каде што работеше како месар.

Според историските податоци, неговата продавница била мета на крадци, па морал да внимава на неговиот имот. Првпат беше обвинет во 1878 година кога фатил и претепал крадец кој избегал од месарница со нога од јагне на рамото.

Судијата го ослободи бидејќи списокот на ситни криминалци беше преголем за него. По овој настан и пишувањето на печатот, „Бетмен“ започна да се бори против крадците и стана познат и почитуван на крајот, дури и од полицијата.

За тоа време, неговиот млад асистент Робин се грижеше за месарата.

По четири години, тој дизајнираше уникатна маска, по која беше препознатлив, и ја искористи за да создаде скриен идентитет. Изгледаше како лилјак и патролираше низ населбата ноќе барајќи крадци.

Сега се појави негова фотографија, која беше заборавена и датира од печатот во 1892 година.

  • Сите на крајот слушнаа за овој Бетмен. Тој шетал по улиците ноќе и гангстери, крадци, пијаници бегале од него … Тој е одмазда. Тој е ноќта. Тој е Бетмен.

За него сè уште е познато дека четири години подоцна, по оваа фотографија, тој почина на улица на 66-годишна возраст – од хипотермија.

Сега е јасно дека ликот на Бетмен од стриповите е дефинитивно инспириран од Бил Смит.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести