spot_img
17 C
Skopje
сабота, мај 8, 2021
spot_img

Германски научник пред 70 години го предвидел Илон Маск ?!

Интересот на Илон Маск за колонизација на други планети можеби го предвидел германски научник пред 70 години.

Пишувајќи во својот научно-фантастичен роман „Проектот Марс“ од 1952 година, инженерот Вернерх фон Браун опишал човек по име Елон кој управува со Црвената планета.

Во еден извадок од книгата – фантастичен нацрт за експедиција на човекот на Марс – се вели дека „е создадена влада на Марс предводена од десет лица“.

Овие луѓе работеа беа предводени од лидер кој е биран на општи избори пет години под името или титулата Елон.

Проектот Марс можеби бил научна фантастика, но вклучувал научни пресметки за луѓето да можат да патуваат на Марс.

Страшкото предвидување на книгата е откриено пред неколку години, но се појави повторно на социјалните мрежи оваа недела.

Во еден пасус, фон Браун опишува два дома во парламентот кои усвојуваат закони управувани од Елон и неговиот кабинет.

Горниот дом е наречен Совет на старешините и содржи 60 лица, од кои секој Елон ги поставува доживотно.

Седумдесет години подоцна, а Илон (Елон) Маск е еден од ретките милијардери кои планираат да ја колонизираат Црвената планета во следните неколку децении.

Неговата компанија „SpaceX“ неодамна стана првата која што лансираше астронаути на НАСА во вселената.

Маск отворено зборува за својата желба да истражува други планети, а тој вчера на Твитер порача дека сака „да го направи човештвото мултипланетарна врста“.

И додека ракетите за повеќекратна употреба на SpaceX досега достигнаа само орбита на Земјата, од калифорниската компанија велат дека идните летала ќе патуваат многу подалеку.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести