spot_img
15 C
Skopje
петок, мај 7, 2021
spot_img

Еве колку луѓе навистина починаа од корона вирус

Бројот на смртни случаи во светот од корона вирусот е повеќе од двапати повеќе од официјалните 3,24 милиони, според новата студија која предизвика контроверзии.

Повеќе од 905.000 луѓе се починати во САД, 57 проценти повеќе од официјалниот број, откриле во четвртокот научници од Институтот за здравствени пресметки и проценки на Универзитетот во Вашингтон. Тоа е повеќе од која било друга земја.

Официјалната американска бројка е околу 580.000, според статистичките податоци на Универзитетот Џон Хопкинс.

Според пресметките на американските научници, бројката во светот е околу 7 милиони смртни случаи, што е повеќе од двојно од официјалните 3,24 милиони смртни случаи забележани од Универзитет Џон Хопкинс.

Научниците го проучувале отстапувањето во смртноста помеѓу март 2020 и 3 мај 2021 година, споредувајќи што нормално би се случило за една година без пандемија, а потоа ги зеле предвид факторите поврзани со пандемијата.

Земени се бројки што ја отсликуваат смртта исклучиво од САРС-КоВ-2, вирусот што предизвикува КОВИД 19.

„Колку и да изгледа страшна пандемијата, оваа анализа покажува дека реалниот број е значително полош“, рече директорот на Институтот, др. Крис Мареј

„Разбирањето на реалниот број на смртни случаи не само што ни помага да ја согледаме големината на оваа глобална криза, туку исто така им дава вредни информации на креаторите на политиките при развивање планови за одговор и закрепнување.

Тој на прес-конференција во четвртокот истакна дека пропустите при запишувањето на реалниот број не биле намерно направени.

„Исто така, гледаме дека особено малку смртни случаи беа пријавени во декември, кога зимскиот бран започна да се развива и празниците значеа дека системите за известување не функционираат целосно.

Вкупниот број во неколку други земји е намален за најмалку 400 000, велат истражувачите. Индија, со вистински 654.395 во споредба со пријавените 221.181, се истакна особено силно со оглед на тамошната криза.

Додека некои ја поздравија студијата како поточен показател за реалната скала на пандемијата, други сметаа дека тоа е потенцијално претерување.

„Сметам дека целокупната порака за ова (дека смртните случаи се значително потценети, а на некои места повеќе отколку на друго место) е веројатно гласна, но апсолутните бројки се пониски од многу причини“, рече епидемиологот на Универзитетот Харвард.

„Нивната проценка за поголем број смртни случаи е огромна и е во спротивност со нашето истражување и истражувањето на другите“, изјави за НПР д-р Стивен Волф, кој го водеше претходното истражување.

„Многу претпоставки и шпекулации се вградени во нивниот модел.“

Мареј верува дека оваа студија барем укажува на трајното и најверојатно потценето влијание на оваа болест.

„Анализата само покажува колку е голем предизвикот за време на пандемијата точно да се следи смртта – и всушност пренесувањето – на коронавирусот“, рече тој.

„Со фокусирање на вкупната стапка на смртност од коронавирус, мислам дека откриваме колку поголемо влијание имал и колку може да има во иднина.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести