spot_img
26 C
Skopje
четврток, мај 6, 2021
spot_imgspot_img

324 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19, 26 ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.660 тестирања, а регистрирани се 324 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 110, Куманово – 44, Охрид – 18, Струмица – 17, Прилеп и Тетово– 13, Штип – 11, Битола, Велес и Кичево – по 10, Свети Николе – 9, Кочани и Виница – по 8, Радовиш –6, Гостивар и Дебар – по 4, Кавадарци, Гевгелија, Ресен, Крива Паланка, Кратово и Македонска Каменица – по 3, Струга, Неготино, Берово и Делчево – по 2, Пробиштип, Валандово и Демир Хисар – по 1.Регистрирани се 1.178 оздравени пациенти од: Скопје – 575, Куманово – 76, Прилеп и Кавадарци – по 54, Битола – 53, Велес – 43, Тетово – 40, Штип – 36, Крушево – 27, Гостивар – 26, Гевгелија и Неготино – по 18, Кочани – 17, Кичево – 14, Струмица – 13, Охрид – 12, Виница и Ресен – по 11, Демир Хисар – 10, Берово и Македонски Брод – 9, Струга – 8, Свети Николе и Делчево – по 7, Радовиш, Крива Паланка и Демир Капија – по 5, Дебар и Богданци – по 4, Пехчево – 3, Кратово, Македонска Каменица, Пробиштип и Дојран – 1.

Пријавени се вкупно 26 починати лица: 8 од Скопје (52г,59г,63г,66г,71г,77г,80г и 83г), по 2 починати лица од Куманово (77г и 86г), Прилеп (73г и 83г) и Гостивар (62г и 69г) и по 1 починато лице од Велес (78г), Кавадарци (75г), Охрид (73г), Штип (67г), Струмица (65г), Кочани (68г), Кичево (71г), Ресен (77г), Радовиш (65г), Берово (75г), Делчево (57г) и Валандово (72г). Од пријавените, 24 се починати во болнички, а 2 лица во домашни услови.

Направени се 2.660 тестови преку: ИЈЗ-373, ЦЈЗ Скопје-59, ЦЈЗ Битола-57, ЦЈЗ Прилеп-20, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-7, лабораторија болница Козле-6, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-15, Институт за микробиологија–75, МАНУ-105, Жан Митрев (Филип Втори)-117, Авицена-232, Биотек-525, Систина-142, лабораторија Лаор-138, Синлаб-31, Ремедика-38, Плодност–27, Генеа–2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 689.Досега во земјата се направени вкупно 731.997 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 153.461, бројката на оздравени пациенти е 136.545, на починати е 5.042, а бројот на активни случаи изнесува 11.874.Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)Скопје 67724, активни 5445Куманово 8651, активни 935Прилеп 8221, активни 485Тетово 7149, активни 480Битола 6195, активни 748Велес 5433, активни 413Гостивар 5139, активни 306Кавадарци 5132, активни 261Охрид 4950, активни 454Штип 4921, активни 262Струмица 4055, активни 246Струга 2951, активни 147Кочани 2749, активни 166Кичево 2497, активни 250Гевгелија 2182, активни 181Неготино 2169, активни 158Свети Николе 1508, активни 105Ресен 1219, активни 184Крива Паланка 1213, активни 46Радовиш 1103, активни 84Берово 1020, активни 22Делчево 958, активни 72Дебар 935, активни 25Виница 838, активни 112Пробиштип 776, активни 21Валандово 662, активни 20Богданци 492, активни 48Крушево 486, активни 73Демир Капија 394, активни 14Демир Хисар 391, активни 59Кратово 359, активни 9Македонски Брод 356, активни 9Пехчево 264, активни 14Македонска Каменица 237, активни 16Дојран 132, активни 4

Читај Следно

10,346FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести