spot_img
25 C
Skopje
четврток, мај 6, 2021
spot_imgspot_img

Еве ја причината зошто ПОСТОЈАНО СТЕ ГЛАДНИ

Ако често јадете закуски помеѓу оброците, може да имате голем проблем. Главната причина е што закуските не се здрави, а содржат и „празни“ калории што прават да се чувствувате сити, а не сте внеле ништо хранливо во вашето тело.

За да знаете како да го решите овој проблем, прво мора да ги знаете причините за постојаната потреба да грицкате нешто.

Жед

Ако сте јаделе, а по некое време повторно се чувствувате гладни, помислете кога последен пат сте испиле вода. Пијте една чаша вода и почекајте некое време.

Чувството на глад ќе исчезне со текот на времето. Совет е да продолжите да пиете малку вода после јадење, бидејќи на тој начин ќе го научите вашето тело да бара многу течности.

Празни калории

Закуски и слатки предизвикуваат глад и не го снабдуваат организмот со хранливи материи. Најдобро е да го намалите внесувањето на брзи јаглехидрати ако не можете целосно да ги елиминирате.

Алкохолни пијалоци

Алкохолот го стимулира апетитот. Пред да пиете алкохол, јадете нешто здраво. Изберете лесни и здрави закуски. Различни закуски можете да комбинирате со алкохолни пијалоци, како што се здрави брускети и слично.

Недостаток на протеини

Не заборавајте да внесувате протеини во вашата исхрана затоа што тие ве снабдуваат со енергија и се главните за создавање чувство на ситост. Многу храна содржи протеини, од кои најважни се месо, јајца и слични производи.

Недостаток на маснотии во телото

Бидејќи постојат различни видови на масти, обидете се да внесете здрави масти во вашата исхрана, кои ги има во маслиновото масло, риба, авокадо и ореви. Избегнувајте брзи и нездрави масти кои се наоѓаат во пржената храна.

Ако имате квалитетни оброци во текот на денот, кои се базираат на здрави масти и протеини, нема да ви требаат нездрави закуски помеѓу оброците во текот на денот.

Лоша исхрана

Точно е дека треба 5 здрави оброци во текот на денот по следниот редослед: појадок, ужина, ручек, ужинка и на крајот вечерата. Ако не го почитувате ова правило, гладот ​​ќе се појави одеднаш и нема да има ред во вашето тело.

Читај Следно

10,346FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести