spot_img
25 C
Skopje
четврток, мај 6, 2021
spot_imgspot_img

ЕВЕ КОЛКУ Е ГОЛЕМО НАЈГОЛЕМОТО ЦУНАМИ ВО ИСТОРИЈАТА (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео кое зачуди многумина. Имено, тоа ја споредува големината на цунамито, така што луѓето можат да имаат идеја за тоа колку се всушност големи.

Цунами значи појава на големи бранови, висока кинетичка енергија, деструктивно механичко дејство на крајбрежјето.

Овие бранови се предизвикани од поместување на голем волумен на вода, генерално во океанот.

Земјотреси, вулкански ерупции и други подводни експлозии, свлечишта, глацијални одвојувања, метеорити и други нарушувања над и под површината на водата, имаат потенцијал да создадат цунами.

Анимираното видео ги споредува големините на цунами и МЕГА цунамито со познати светски објекти.

Погледнете како изгледа тоа во прилог:

Читај Следно

10,346FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести