spot_img
25 C
Skopje
четврток, мај 6, 2021
spot_imgspot_img

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: НАПАДНАТИ ЖЕНИ СО НОЖ БЕЗ ПРИЧИНА

Две постари Азијки беа избодени без предупредување додека чекаа автобус во центарот на Сан Франциско, последниот во низата напади врз Американците со азиско потекло низ Соединетите држави од почетокот на пандемијата.

Жена која работела на штанд за цвеќиња во вторникот попладне потврдила дека видела маж како шета по главната улица во Сан Франциско, непосредно пред нападот, носејќи прилично голем нож.

  • Едната од жртвите беше свртена со грбот и сè што можев да видам дека и паѓаат пердуви од јакната. Па јас сум прилично сигурен дека е исечена. Напаѓачот мирно се оддалечи, како ништо да не се случило – изјави таа за KGO-TV, пренесува АП.

Полицијата соопшти дека две жени биле примени во болница по нападот, а дека постарата, 84 годишна, првично имала повреди опасни по животот, но нејзината состојба е стабилизирана.

Исто така беше објавено дека Патрик Томпсон (54) од Сан Франциско е уапсен приближно два часа по нападот, а истрагата утврди дали инцидентот бил мотивиран од расна нетрпеливост.

Нападот е само уште еден во низата со кој се соочуваат Американците со азиско потекло откако пандемијата COVID-19 се прошири во САД откако започна во Кина, и се случија расистички малтретирања и напади низ целата земја.

Читај Следно

10,346FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести