22 C
Skopje
среда, мај 5, 2021
spot_img

ГЕНИЈАЛЕЦ: ЗА САМО ЕДНА НЕДЕЛА ЗАВРШИЛ СРЕДНО И ФАКУЛТЕТ

Мајк Вимер, момче од Северна Каролина, е вистински мал генијалец. Има само 12 години, а веќе заврши средно училиште – но и факултет. Она што некој би го сторил за четири или осум години, тој го стори за само една.

Овој месец, за само една недела, тој ќе добие две дипломи – едната за средно училиште што го заврши во „Concord Academy High School“, а другата за универззитетско образование од Колеџот за комуникација „Rowan-Cabarru“.

Момчето исто така им откри на медиумите дека е член на МЕНСА, задруга за високо интелигентни луѓе и Davidson and Young Scholar, задруга која ги охрабрува и развива талентите на младите интелигентни луѓе.

Додека некои луѓе се грижат дека на 12-годишното дете му недостасува детство, тој вели дека живее одлично и дека не изгубил од детството дури и кога започнал свој бизнис „Reflect Social“, кој, како што вели веб-страницата, ги комбинира популарните платформи за социјални медиуми со IoT уреди за да се обезбеди ново динамично искуство на општеството.

Како што вели, неговата цел е да изгради технологија што ќе им овозможи на луѓето да живеат подобар живот. Покрај дипломите, Мајк има нешто што го немаат неговите врсници – профил на LinkedIn.

Неговата мајка Мелиса вели дека не може да биде погорда на својот син и со лицето кое станува, пренесува UNILAD.

Читај Следно

10,346FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести