17 C
Skopje
вторник, мај 4, 2021
spot_img

За време на продолжениот викенд вкупниот бројот на заразени продолжи да паѓа

За време на продолжениот викенд вкупниот бројот на заразени продолжи да паѓа, и тоа од 14.747 на 30 април, на 13.915 на 3 мај.

Во истиот период вкупно новозразени беа 746, а оздравени 1.700 пациенти.

Вчера беа регистрирани 62 новозаболени и 398 оздравени пациенти, откако на 2 мај имаше 105 новозаболени и 403 оздравени пациенти, на 1 мај 214 новозаболени и 305 оздравени, а на 30 април 365 новозаболени и 594 оздравени.

Вкупно 200.000 кинески вакцини, кои пристигнаа минатата недела, се дистрибуирани во салата „Борис Трајковски“ во Скопје и регионалните центри во Куманово, Штип, Кавадарци, Тетово, Охрид и Битола, по што од денеска со нив ќе почне масовната вакцинација на населението. Здравствени власти најавуваат вакцинирање на бројка од меѓу 10 и 15 илјади граѓани на ден, и висок процент на вакцинирано население до почетокот на летото.

Министерот за здравство Венко Филипче, по пристигнувањето на 200 илјади вакцини „Синофарм“ во петокот најави дека се очекува да пристигнат и други големи количества на вакцини и тоа уште 600.000 од Кина и 26.000 од „Фајзер“.

Според Министерството за здравство, согласно вчерашниот ден на инфективните оддели низ земјава се лекуваат вкупно 1.085 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот и во ковид-центрите има 757 празни болнички кревети.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.747, бројката на оздравени пациенти е 133.871, на починати е 4.961, а бројот на активни случаи изнесува 13.915.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 67489, активни 6373

Куманово 8564, активни 990

Прилеп 8187, активни 626

Тетово 7122, активни 531

Битола 6166, активни 867

Велес 5411, активни 474

Гостивар 5120, активни 330

Кавадарци 5118, активни 365

Штип 4900, активни 331

Охрид 4917, активни 455

Струмица 4021, активни 470

Струга 2943, активни 155

Кочани 2728, активни 183

Кичево 2476, активни 249

Гевгелија 2177, активни 214

Неготино 2159, активни 184

Свети Николе 1493, активни 108

Крива Паланка 1208, активни 60

Ресен 1211, активни 189

Радовиш 1090, активни 94

Берово 1016, активни 35

Делчево 952, активни 84

Дебар 931, активни 32

Виница 825, активни 129

Пробиштип 774, активни 27

Валандово 660, активни 53

Богданци 491, активни 57

Крушево 481, активни 98

Демир Капија 394, активни 24

Демир Хисар 388, активни 66

Кратово 353, активни 6

Македонски Брод 355, активни 18

Пехчево 262, активни 16

Македонска Каменица 233, активни 16

Дојран 132, активни 6

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести