20 C
Skopje
понеделник, мај 3, 2021
spot_img

ОДЛИЧНА ВЕСТ: НАУЧНИЦИТЕ НАЈДОА НАЧИН КАКО ПЛАСТИЧНИОТ ОТПАД ДА СЕ ПРЕТВОРИ ВО ГОРИВО

И покрај големите напори и кампањи, индустријата за рециклирање на пластика не покажува голем успех, а според податоците, само 9 проценти од вкупниот произведен пластичен отпад е рециклиран. Дури 79 проценти се уште се во нашите домови или во животната средина.

Тоа е причината зошто научниците истражувале во последните години дали еден од најчестите видови пластика, полиолефин, може да се претвори во гориво.

  • Пластиката за еднократна употреба претставува огромна опасност за околината, а неговото рециклирање се покажа како вистински предизвик, што е особено точно за полиолефинот, напишаа научниците од Универзитетот во Делавер во новата студија.
  • Најдовме одличен метод за селективно претворање на полиолефини во течни горива, вклучувајќи дизел и бензински јаглеводороди, додаваат тие.

Ова не е прв пат научниците да успеат да ја претворат пластиката во гориво, но целта е да се претвори што е можно повеќе пластика во што повеќе гориво со што помалку ресурси и трошоци.

  • Најновата технологија успеа токму во тоа – таа користи 50 проценти помалку енергија од слични методи, може да се пријави на температури на конвенционална кујна и не испушта јаглерод диоксид во атмосферата, пишува „Science Alert“.

Научниците користеле хемиски процес на хидро кршење за да ги расипат јаглеродните врски во пластиката. Притоа, тие користеа катализатор кој се состоеше од минерал зеолит и мешавина од метални оксиди.

“Индивидуално, нема голема корист од овие два катализатори. Сепак, во комбинација, тие стануваат магични, топат пластика и не оставаат отпад од пластика, рече инженерот Дион Влахос од Универзитетот во Делавер.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести