22 C
Skopje
понеделник, мај 3, 2021
spot_img

Ова е најдолгата рута на светот

Панамерикана е најдолгата патека што може да ја поминете без прекини.

Таа рута поминува скоро 44.000 километри (30.000 милји) и е поврзана со автопатот Пан Американ.

Се смета за најдолг пат на Земјата и е запишан во Гинисовата книга на рекорди.

Пан Америка води од Тиера дел Фуего и Ушуаја во Аргентина, до Алјаска и заливот Прудхо на Алјаска.

На тој пат има само една пауза, а тоа е Дариен Гап, во Јужна Панама.

Автопатот Пан Американ е веројатно најпопуларната копнена патека во светот.

Оваа уникатна рута се протега од Северна Америка до Јужна Америка.

Северниот дел на патот минува низ Канада, САД, Мексико, Гватемала, Салвадор, Хондурас, Никарагва, Костарика и Панама. Јужниот дел ги преминува Суринам, Гвајана, Бразил, Венецуела, Колумбија, Еквадор, Перу, Чиле, Аргентина, Боливија, Парагвај и Уругвај.

Читај Следно

10,346FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести