20 C
Skopje
понеделник, мај 3, 2021
spot_img

НЕМА MAШКО-ЖЕНСКО ПРИЈАТЕЛСТВО, а еве и зашто е така

Тешко е да се најде точен или уникатен одговор зошто мажите и жените гледаат на работите поинаку, со поубавиот пол генерално се поподготвени да се дружат, а разбирањето за ова се чини дека лежи во примитивни, наследени инстинкти кои „присилуваат“ нас потсвесно да избираме пријатели. работите привлекуваат, барем на некое ниво.

Кај посилниот пол, тој нагон е, очекувано, едноставно поизразен.

Во една студија, од мажите и жените било побарано да оценат, по краток разговор, колку им се допаѓа спротивниот пол и да кажат колку им се допаѓа другата страна. На крајот, се покажа дека во повеќето случаи, мажите прецениле колку привлекуваат жени, додека жените го потценуваат своето влијание врз мажите.

Луѓето кои се оценуваат себеси како многу пожелни, исто така, имаат поголема веројатност да го преценат сексуалниот интерес на другите за себе. Можеби нивната самодоверба или верба во сопствениот изглед ги наведува практично да ризикуваат и да мислат дека се попривлечни отколку што навистина се, па затоа постои ситуација да се одбиваат почесто од другите.

  • Штом очекуваме нешто, имаме тенденција да го видиме тоа, објаснува Антониа Абеј од државниот универзитет Вејн, социјален психолог специјализиран за врски.
  • Ако мислите дека некого ве привлекува сексуално, повеќе сте насочени кон тоа. Кога некое лице се наведнува кон вас или се смее, или нешто слично – вие тоа го толкувате како охрабрувачки знак. Можеби нема да забележат кога другата личност се повлекува, додаде таа.

Во следната фаза на горенаведениот експеримент, истражувачите побарале од други луѓе да го следат разговорот, по што требало да проценат колку секоја страна е привлечена од другата. Машки набудувачи се согласија со машката двојка – тие сметаа дека тој е повеќе заинтересиран за жената отколку што подоцна признала таа. Истото се случи и во случајот на дамите – женските набљудувачи сметаа дека мажите помалку ги привлекуваат жените отколку што навистина треба.

  • Контекстот е навистина важен во интеракцијата. Мажите можеби бараат знаци на привлечност повеќе од жените, бидејќи нивната традиционална полова улога диктира тие да ја преземаат иницијативата. Тоа звучи старомодно во 2019 година, но имаше многу состаноци за студии денес и навистина беа многу традиционални ставови за тоа кој повикува на состанок, кој плаќа пијалоци и слично … Жените сè уште се воздржуваат, а мажите го чувствуваат товарот да го преземат водството, нагласува Абеј.

Жените истакнаа дека тие добиваат заштита и заштита од пријатели од спротивниот пол почесто од мажите, и тие го доживуваат ова како нешто многу важно и корисно. Двата пола се согласуваат дека овие пријатели од спротивниот пол можат да бидат одлични советници кога станува збор за машко-женски односи. Кога имаме пријатели од спротивниот пол – тоа ни помага. Тоа го прави нашиот живот поубав, поедноставен и поинтересен. Ни помага да ги прошириме нашите хоризонти, да разбереме како работи другиот пол. Но, зошто тогаш честопати не успеваме едноставно да се задржиме на пријателските аспирации и да сакаме врската да прерасне во нешто повеќе?

Потсвесно, ние бараме атрактивни пријатели на прво место, што значи дека интимноста многу веројатно ќе се развие, бидејќи веќе има нешто примамливо во врската.

  • Пријателите од спротивниот пол се многу пристрасни во привлечноста едни кон други. Мажите тоа го прават детално, вели психологот Април Блексе-Речек.

Начинот на кој мажите стануваат пријатели со жените е многу различен од начинот на кој тие излегуваат со нив – тие имаат тенденција да ги избираат оние што ги привлекуваат и психички и физички, без разлика дали прават нешто или не.

  • Пријателството со спротивниот пол го отежнува вашиот романтичен живот. Пред една деценија се разбудив среде ноќ по сонот во кој мојот сопруг разговараше со друга жена. Таа беше негова пријателка, привлечна, висока и слаба. Таа беше оженет за низок човек, а мојот сопруг е висок, па така ми падна на ум, природно. Тој ме насмеа во сон. Таа е сè што ме нервира во однос на тоа женско ривалство. Се разбудив и му кажав за сонот Тој рече: „Дали?“. На крајот, сите сакаме нашите пријатели да бидат како нас, да не мотивираат и да нè привлекуваат затоа што тие нудат многу придобивки. Но, тоа има цена. Ако сте свесни за мотивацијата на спротивното секс, ќе сфатите дека тоа е тешка ситуација, додаде Блексе-Режек.

Идејата за одбивање не е причина зошто ретко постапуваме според таков вид на привлечност. Излегува дека на крајот, луѓето повеќе чувствуваат жалење што пропуштиле шанса за loveубов, отколку срам заради неуспешниот обид.

Во една студија, на луѓето им беа понудени неколку профили на кандидати за состанок и дадена е нивната проценка за веројатноста за успех, доколку биде побарано да излезат. Кога им беше кажано дека има 45 проценти шанса одредено лице да се согласи, 83 проценти од нив сепак сакаа да се обидат. Кога процентот падна на 5 проценти, 41 процент од нив сè уште беа во позиција да ризикуваат, иако најверојатно ќе бидат одбиени. Како вид – ние сме безнадежно романтични и подготвени да ризикуваме.

  • Одбивањето е болно, но луѓето сепак се повикуваат. Одбивањето е агонија, но имаме идеја дека врската нуди нешто многу помоќно од тоа, изјави Саманта Џоел, доцент на Универзитетот во Онтарио.

Ова однесување и желба за ризик се забележува и кај помалку безбедни индивидуи како што се луѓе со ниска самодоверба или дури и кај оние кои се вознемирени, кои трпат какво било одбивање многу поболно од другите.

  • Ова беше изненадување затоа што несигурните луѓе се повеќе погодени од одбивање и почесто се плашат од ваков исход, дури и кога нема причина за тоа. Но, овие луѓе се многу желни за љубов. Стравот да не останат сами беше посилен од тоа беше отфрлање, тоа беше всушност поттик да се ризикува, вели Џоел.

Абеј истакнува дека нашиот став кон пријател лесно може да се промени.

  • Повеќето романтични интереси се развиваат со текот на времето. Можеби мислите дека сте во платонска врска, но тоа може да се промени. Кога ќе се обидете да дејствувате за да ги промените чувствата на другата страна, понекогаш тоа функционира, а некогаш не, заклучува таа.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести